KAM NA VÝLET / Turistika, pěší výlety

Popis: Rybníky v Záhlinicích.
Rybníky v Záhlinicích.
Autor / zdroj: Zdeněk Urbanovský

Vydejte se do Záhlinic za základním kamenem Národního divadla

HULÍN-ZÁHLINICE

Záhlinické rybníky s celkovou plochou 500 hektarů jsou hnízdištěm velkého množství vodního ptactva. Prochází tudy značená cyklotrasa č. 5181 z Otrokovic do Hulína. Nepřehlédnutelný je objekt historické sladovny a pivovaru nedaleko železniční zastávky na trati Přerov - Břeclav. V bývalém obecním lomu v lokalitě Slivenec byl vytěžen základní kámen Národního divadla.

Pokud se vypravíte na výlet do Záhlinic, vzpomenete jaro roku 1868, kdy byla v Praze 16. května položením základních kamenů slavnostně zahájena stavba Národního divadla. Slavnosti se tehdy zúčastnilo odhadem až 150 tisíc lidí.

Základní kameny pro Národní divadlo byly do Prahy přivezeny vesměs z různých symbolických míst Čech a Moravy, ale základní kámen číslo 12, nesoucí nápis "Záhlinice na Moravě, vlasti Tobě ku oslavě", je spíše spojen s výraznou osobností bývalého dlouholetého starosty Záhlinic a také poslance Říšské rady Františka Skopalíka.

Starosta Skopalík byl vlastenec každým coulem. Na jednáních Říšské rady hovořil zásadně česky, často oblékal hanácký kroj. Je mimo jiné považován za zakladatele moderního zemědělství v Rakousko-Uhersku, například byl iniciátorem scelování zemědělských pozemků.

V Záhlinicích založil cihelnu, obecní kamenolom. Mnohem více se dozvíte v záhlinickém Muzeu Františka Skopalíka, které je této významné osobnosti věnováno.

Záhlinice, v dnešní době součást města Hulína, leží v úrodné hanácké rovině. Evropsky významná je zdejší přírodní rezervace Záhlinické rybníky s celkovou plochou 500 hektarů, která zahrnuje mimo jiné hnízdiště velkého množství vodního ptactva a lužní les. Prochází tudy značená cyklotrasa č. 5181 z Otrokovic do Hulína, nepřehlédnutelný je objekt historické sladovny a pivovaru nedaleko železniční zastávky na trati Přerov - Břeclav.

Pro turisty lze doporučit 9 kilometrů dlouhou trasu ze Záhlinic do Kroměříže kolem rybníků a lužním lesem po Naučné stezce Zámeček.

Základní kámen pro Národní divadlo byl vytěžen z bývalého obecního lomu v lokalitě Slivenec ležícího na hranicích katastru Záhlinic a Tlumačova. Dnes již není lom využíván.

Autor / zdroj: Zdeněk Urbanovský

DALŠÍ ČLÁNKY

Filmaři hledají komparz v Třebíči

Pro připravovaný film Slovo režisérky a scénáristky Beaty Parkanové filmaři aktuálně hledají komparz. Třebíč, konkrétně uličku V Mezírce v židovské čt

Za muzikou do klubů už od pátku

Přestože probíhají prázdniny a fanoušci muziky by měli pomýšlet spíše na velké hudební festivaly, opak je letos pravdou a tak jistě vezmou zavděk i mé

Charitativní Bazárek tentokrát k uzdravení pomůže 16leté Kláře

Zatímco jiné děti řeší pubertu a první lásky, dnes 16leté Kláře připravil osud úplně jiný průběh dospívání. Ve 12 letech totiž onemocněla rakovinou kr

DNES SE STALO

HISTORIE5. srpna 1646

byl Ferdinand IV. korunován českým králem.

ZAJÍMAVOSTI5. srpna 1884

položili v New Yorku základní kámen ke stavbě Sochy Svobody.

AUTO-MOTO5. srpna 1888

Bertha Benzová jako první řidička automobilu podnikla 106 km dlouhou cestu z Mannheimu do Pforzheimu.

POZVÁNKA OBRAZEM