KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Dům, ve kterém žil Leoš Janáček.
Dům, ve kterém žil Leoš Janáček.
Autor / zdroj: tripadvisor.cz

Dům Leoše Janáčka slouží jako expozice. Zahrnuje i původní pracovnu s klavírem

HUKVALDY

Hudební skladatel Leoš Janáček zanechal stopu po celém světě. V Hukvaldech dodnes stojí dům, ve kterém žil. Slouží jako expozice, která zahrnuje i původní pracovnu s klavírem tohoto umělce.

Expozice Život a dílo Leoše Janáčka je umístěna u někdejší varhanické školy v zahradním domku č. p. 79 v Hukvaldech, kde žil Leoš Janáček v letech 1910 až 1928. V poslední vůli odkázal nemovitost obci, od roku 1933 byl dům zpřístupněn veřejnosti a v roce 1962 se stal majitelem Český hudební fond, který zde zřídil naučnou expozici.

V roce 1997 získala objekt Nadace Leoše Janáčka a po rekonstrukci byl roku 2000 otevřen památník. Autorkami výstavy o Janáčkově životě a díle nazvané Kořeny - Inspirace - Žeň jsou Svatava Přibáňová a Alena Němcová, výtvarnou podobu vytvořili Jáchym Šerých a Jiří Matějů. 

Expozice zahrnuje původní Janáčkovu pracovnu s klavírem, v další části domku je moderní expozice, která podává základní textové a obrazové informace o životě skladatele a připomíná jeho nejznámější díla. Je zde i možnost poslechu hudebních ukázek a zhlédnutí videodokumentů.

Otevřeno je od dubna do října denně kromě pondělí, po zbytek roku pouze na telefonickou objednávku.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

V Bohumíně se ve čtvrtek otevře bazén, knihovna, sportovní hala i městská tržnice, budou i farmářské trhy

Po téměř dvou měsících vládních koronavirových uzavírek začnou v Bohumíně opět fungovat městská sportoviště. S částečným obnovením provozu počítá i m

Zvířata v táborské zoologické zahradě můžete nově podpořit také na HitHitu

Letošní dvojí nucené uzavření pro veřejnost způsobilo táborské zoologické zahradě vysoké ztráty. Výdaje přitom příliš omezit nejde, krmit a pečovat o

Nová fotografická kniha vás provede Opavou

Místa notoricky známá, ale i nevšední pohledy, které vedou k zamyšlení. To vše nabídne nová publikace, kterou město Opava rozšiřuje svou knižní nabídk

DNES SE STALO

DOPRAVA

4. prosince 1905

byl v Opavě zahájen provoz elektrické tramvaje.

ZAJÍMAVOST

4. prosince 1970

spadl Král smrků v Boubínském pralese. Byl největší ze smrků na západním svahu hory Boubín. Přibližně 440letý smrk ztepilý měl měřený obvod kmene 508 cm při průměrů 162 cm a výšku 57,6 m.

VESMÍR

4. prosince 1996

byla v USA vypuštěna planetární sonda Mars Pathfinder, která dopravila první vozítko na Mars.