KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis:
Autor / zdroj: Air park Zruč u Plzně

Letadla, vrtulníky i tanky. To všechno uvidíte v Air Parku Zruč u Plzně

ZRUČ U PLZNĚ

Air Park Zruč u Plzně nadchne především nadšence do letadel. Nabízí na jednom místě přibližně padesát modelů a jejich motorů. K vidění jsou ale také vrtulníky, tanky či obrněné transportéry.

Letecké muzeum Air Park ve Zruči loni oslavilo 25 let své existence, byť sbírá a zachraňuje letadla už od roku 1990, ale to mělo jen pár kusů v sousední obci Druztová. Základem místa pro Air Park Zruč se stal letoun IL-14FG, který už se na toto místo nevešel a starosta obce tehdy neumožnil pro něj získat příhodné místo. Na Vánoce 1992 přivezli na louku Air Parku první kus – vrtulník Mi-8. IL-14FG tady vozili po částech.

Čelní poutač v muzeu je TU-104, který byl umístěn poblíž vchodu do muzea tak, aby částečně vyčníval směrem k parkovišti. Účelem tohoto umístění bylo využití křídel letadla k poskytnutí stínu pro automobily návštěvníků.

Největší a nečekaná novinka je vládní letoun TU-154M. Kvůli tomuto kusu budou v muzeu dělat velké přesuny letadel v expozici i depozitáři. Některé už jsou patrné teď.

Možná se někteří návštěvníci ptají, proč v muzeu mají dva návštěvní okruhy: malý a velký. Překvapivě je hlavním důvodem fakt, že ne všichni návštěvníci jsou ochotni dodržovat (a dokonce i jen přečíst) řád prohlídky čítající čtyři jednoduché zásady. A tak rozdělení na základní a speciální oddělení pomáhá pracovníkům muzea snadněji zajistit bezpečnost návštěvníků a ochranu muzejních exponátů. Speciální oddělení obsahuje některé cenné kusy, a je proto určeno především pro odborníky, fandy letecké techniky.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Filmaři hledají komparz v Třebíči

Pro připravovaný film Slovo režisérky a scénáristky Beaty Parkanové filmaři aktuálně hledají komparz. Třebíč, konkrétně uličku V Mezírce v židovské čt

Za muzikou do klubů už od pátku

Přestože probíhají prázdniny a fanoušci muziky by měli pomýšlet spíše na velké hudební festivaly, opak je letos pravdou a tak jistě vezmou zavděk i mé

Charitativní Bazárek tentokrát k uzdravení pomůže 16leté Kláře

Zatímco jiné děti řeší pubertu a první lásky, dnes 16leté Kláře připravil osud úplně jiný průběh dospívání. Ve 12 letech totiž onemocněla rakovinou kr

DNES SE STALO

HISTORIE5. srpna 1646

byl Ferdinand IV. korunován českým králem.

ZAJÍMAVOSTI5. srpna 1884

položili v New Yorku základní kámen ke stavbě Sochy Svobody.

AUTO-MOTO5. srpna 1888

Bertha Benzová jako první řidička automobilu podnikla 106 km dlouhou cestu z Mannheimu do Pforzheimu.

POZVÁNKA OBRAZEM