KAM NA VÝLET / Zoologické zahrady

Popis: Sloni v ústecké zoologické zahradě.
Sloni v ústecké zoologické zahradě.
Autor / zdroj: zoousti.cz

Ústecká zoo chová přes tisíc zvířat. Mnoho z nich je velice vzácných

ÚSTÍ NAD LABEM

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem chová přes tisíc zvířat, mezi nimiž je zastoupeno 204 druhů. Mnoho z nich je velice vzácných. Spoustu druhů se zde také podařilo odchovat, jako například levharty mandžuské, irbise, nosorožce a jiné. Pro děti je v zoo několik dětských hřišť, největší je Dětský svět s laminátovými modely zvířat a Dětská ZOO s dřevěným modelem tzv. Minivětruše.

Ústecká zoologická zahrada se nachází na svahu Mariánské skály východně od centra města. Předchůdcem zahrady byla soukromá ptačí rezervace Lumpepark založená roku 1908 ústeckým podnikatelem a obchodníkem s železářským zbožím Heinrichem Lumpe. Tento uznávaný amatérský ornitolog odkoupil v roce 1908 od obce pozemky o rozloze 3,5 hektaru v prostoru bývalé cihelny na jihovýchodním svahu Mariánské skály a založil zde park na ochranu ptactva.

V současnosti chová ústecká zoologická zahrada přes tisíc zvířat, mezi nimiž je zastoupeno 204 druhů. Mnoho z nich je velice vzácných. Spoustu druhů se zde také podařilo odchovat, jako například levharty mandžuské, irbise, nosorožce a jiné.

Zahrada se může pyšnit chovem zebry Hartmanové, která je v zoo chována od roku 1975. Do roku 2007 se narodilo 91 mláďat a zoo byla v roce 1992 pověřena vypracováním návrhu evropského chovného programu. Odchov se daří i u orangutanů bornejských (v zoo od roku 1989), levhartů mandžuských, či jelenů bělohubých.

Do zoo můžete vejít dvěma vstupy. Dolním z Drážďanské ulice a horním z ulice Výstupní.

Ve střední části zahrady funguje v létě restaurace Koliba s minigolfem a od roku 2007 u spodního vchodu existuje restaurace Savana, která má vlastní vstup z Drážďanské ulice. Proto je otevřená i mimo běžnou provozní dobu zahrady. V roce 2006 byla otevřena cukrárna U geparda v horní části zahrady. Od roku 2007 jezdí v zahradě silniční vláček, který dopravuje návštěvníky do horní části zahrady.

Pro děti je v zoo několik dětských hřišť, největší je Dětský svět s laminátovými modely zvířat a Dětská ZOO s dřevěným modelem tzv. Minivětruše. Kromě Naučné stezky dinosaurů vznikla v roce 2008 u příležitosti 100. výročí založení Lumpeparku zprovozněna Naučná stezka Lumpepark s informačními panely a výukové centrum Zooškola Heinricha Lumpeho. 

Zoo školám
Jedním z hlavních poslání moderních zoologických zahrad je vzdělávací a výchovná činnost. Především pro školy (ale nejen pro ně) je připravena pestrá škála výukových programů.

Jsou zpoplatněné, žáci platí kromě vstupného do zoologické zahrady ještě 20 Kč na jednu osobu. Pedagogický doprovod má vstup i program zcela zdarma. Programy jsou rozděleny podle témat, věkové kategorie i podle času, který má pedagog k dispozici.

Další možností výuky jsou komentované prohlídky, které jsou však podmíněny využitím zoovláčku, takže probíhají pouze v letní sezóně. U tohoto programu se ke vstupnému a poplatku za výuku platí ještě 20 Kč jízdné za vláček.

Chcete-li využít některý z výukových programů nebo komentovanou prohlídku, stačí vyplnit kontaktní formulář. Objednávku zoo během krátké doby potvrdí, popř. doladí podrobnosti.

Od 1. listopadu do 28. února mají školní kolektivy, které si objednají výukový program, vstup do zoo zdarma. 

Komentované prohlídky
Tento typ programu je vhodný pro zájemce, kteří se chtějí seznámit s provozem zoo trochu blíže.

Je spojený s projížďkou zoovláčkem na konkrétní místa v areálu zoo, kde je připraveno několik zastávek (pavilon exotária, pavilon šelem, horní část zoo…). Žáci se v doprovodu odborného průvodce dozví zajímavé informace o chovaných druzích. Doporučený věková kategorie: 3. – 7. třída.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu zoousti.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Náměstí ve Valašském Meziříčí odhalilo 300 let starou dlažbu

V uplynulých dnech provedli zaměstnanci Muzea regionu Valašsko zkušební sondu do podkladových vrstev valašskomeziříčského náměstí. Podařilo se jim obj

Lymfodrenáže pomáhají onkologickým pacientům Nemocnice Prostějov

Když se řekne lymfatická masáž, většina lidí si představí kosmetickou proceduru. Tyto terapie však pomáhají také u vážně nemocných onkologických pacie

Bezruči uzavřou letošní sezónu nad Ostravou!

I v době úpadku kultury a všeobecného chaosu na tomto poli se může stát, že se náhle objeví něco nového, co rozzáří jinak zdánlivě šedivou oblohu. Na

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM