KULTURA / Výstavy

Datum konání: 16. 10. 2019 - 17. 1. 2020

Umělci se inspirovali největší katastrofou v historii, kterou způsobil člověk

PRAHA

Černobyl, město na severu Ukrajiny, kde byla v sedmdesátých letech 20. století 15 km na severozápad vybudována Černobylská jaderná elektrárna, místo, kde v sobotu 26. dubna 1986 v 01:23:40 moskevského času došlo k dosud největší zaznamenané havárii jaderné elektrárny, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobené člověkem. 

Dušan Šoltys, narozen roku 1974 v Opavě, si pár dní po Černobylské katastrofě roku 1986 hrál bezstarostně na pískovišti, v době, kdy se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak, který postupoval západní částí Sovětského svazu, východní Evropou a Skandinávií do celé severní polokoule. Když se roku 1991 v Praze narodil Filip Švehla, tak po radioaktivním mraku v ovzduší už nebylo vidu ani slechu. Dušan v té době studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně. 

Dušan s Filipem se poprvé setkali v roce 2008, kdy rodiče panu učiteli Šoltysovi do ZUŠ na Praze 8 přivedli Filipa, aby jej naučil malovat a mohl se stát akademickým malířem jako on. V roce 2017 se Filip s Dušanem už oba jako absolventi AVU a magistři umění potřásli rukama. Zatímco dnes Filip pilně maluje a vystavuje často s mladými umělci, dokonce i v Českém centru v Berlíně, Dušan vystavuje s těmi starými jen občas třeba k narozeninám své profesorky Jitky Svobodové v Brně. Oba se však opět setkali na výstavě v tzv. Bílém domě, a to dokonce nad společným tématem.

Když v letošním roce odvysílala HBO seriál Černobyl, byl to pro oba takový zážitek, že se na něj pokusili zareagovat svou tvorbou. Jejich malířské programy se protnuly nejen, co do tématu, ale i v abstraktním pojetí obrazu. Filipa oslovila tragičnost a emocionální vypjatost amerického seriálu. Inspirovala jej k vyjádření nebezpečných úniků v komplexu budovy na jedné straně a jiskření v široké ukrajinské krajině na straně druhé. Jeho formáty jsou monumentální a používá různé druhy barev: akryl, oleje i emaily. To spolu s překrýváním vrstev a jejich drásáním navozuje pocit frustrace z tehdejší sovětské reality. Dušan se díky seriálu vrátil do doby, kdy dostal vyhubováno za to, že si ve dnech jaderného spadu hrál na pískovišti. Strach z neviditelné radiace, který se pere s indoktrinovanou vírou v pokrok prostřednictvím atomové energie je tematizován cyklem obrazů středního formátu. Výstavu, na které je kromě vzpomínky na nejhorší nukleární katastrofu v dějinách lidstva patrná i víra v malbu a radost z výtvarné práce, můžete navštívit v tzv. Bílém domě, U Meteoru 6 do 17. ledna 2020.


Výstava: Černobyl 

Šoltys *1974

 

Černobyl 1986

 

Švehla *1991

Malba

 

Katastrofa

 

Malba

Kdy: od 16. října 2019 do 17. ledna 2020
Kde: tzv. Bílý dům, U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň

Otevřeno:
po a st: 8.00–18.00 hod.
út a čt: 8.00–15.30 hod.
pá: 8.00–15.00 hod.
so, ne a svátky: zavřeno

VSTUP ZDARMA

Autor / zdroj: -red-
Popis: Plakát k výstavě.
Plakát k výstavě.
Autor / zdroj: archiv pořadatelů

DALŠÍ ČLÁNKY

Studenti věnovali vyhrané peníze Slezské nemocnici

Mimořádné gesto udělal jedenáctičlenný tým studenek Slezského gymnázia v Opavě. Ten se v prosinci roku 2019 účastnil soutěže VeryHero, jejímž cílem by

Nejmladšímu pacientovi testovanému v Uherskohradišťské nemocnici bylo 9 měsíců, nejstaršímu 95 let

Téměř tisícovka odběrů v terénu u pacientů s podezřením na nákazu koronavirem, dalších téměř pět stovek na odděleních. Uherskohradišťská nemocnice má

V Hradci začal příjem žádostí o městskou finanční pomoc podnikatelům

Drobní hradečtí podnikatelé již mohou na magistrát města odesílat žádosti o městskou finanční pomoc do výše až 25 tisíc korun.

DNES SE STALO

DOPRAVA31. května 1884

v Brně byl zahájen provoz parní tramvaje.

VYNÁLEZY31. května 1884

John Harvey Kellogg si podal patent na kukuřičné lupínky.

AUTO-MOTO31. května 1927

výrobní linky opustil poslední vyrobený vůz Ford model T - celkem bylo vyrobeno 15 007 033 kusů těchto automobilů.

POZVÁNKA OBRAZEM