KULTURA / Výstavy

Popis:
Autor / zdroj: Adam Kašpar
Datum konání: 12. 3. 2020 - 23. 5. 2020

Malíři mladé generace vystavují v jablonecké galerii MY. Obrazy vznikají bezprostředním kontaktem s přírodou

JABLONEC NAD NISOU

Městská galerie MY Jablonec nad Nisou zve všechny zájemce na výstavu malířů mladé generace Adama Kašpara a Zdeňka Daňka, jejichž obrazy vznikají na základě bezprostředního kontaktu s krajinou a přírodou.

Výstavu nazvanou „…oni fakt chodí ven!“ můžete navštěvovat v Městské galerii MY v Jablonci nad Nisou, kde je k vidění od 12. března do 23. května.


O autorech:
Adam Kašpar
Narodil se v roce 1993 v Litomyšli. V letech 2009–2012 studoval na Střední umělecké škole grafické v Jihlavě, v letech 2012–2018 v ateliéru malířství Martina Mainera na Akademii výtvarných umění v Praze.

Jádrem jeho malířství je víra v Zemi jako živou bytost. Hlásí se k Lovelockovi i renesančním myslitelům, k snílkům, romantikům a starým mýtům. Intenzivně se věnuje krajinomalbě. Od Friedrichovským romantismem ovlivněných výjevů hor a lesů dospěl k realismu, který vychází ze soustředěného zájmu o zobrazovaný objekt. Snaží se o bližší kontakt umění a přírodních věd a prohloubení a obohacení obou.

Zajímá se o stavbu Země, jejích částí i celku, objevuje, zkoumá a malířsky dokumentuje přirozené lesy a pralesy. Za krajinou a přírodou se vydává na studijní cesty do Alp, Skotska či Mongolska.

Žije a tvoří v Hanušovicích. Na výstavě v Městské galerii MY vystavuje soubor Mechorosty a obrazy z cesty do Mongolska.


Zdeněk Daněk
Narodil se v roce 1977 v Pardubicích. Absolvoval Střední uměleckou školu Václava Hollara v Praze. V letech 1996–1999 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze malířství u Pavla Nešlehy a filmovou a televizní grafiku u Jiřího Bárty. V letech 1999–2003 pokračoval ve studiu na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru klasické malby Zdeňka Berana.

Krajina je mu hlavní inspirací, ale věnuje se i jiným malířským námětům. Ve své tvorbě se zabývá vztahem člověka k přírodě a problémy vznikajícími mezi lidskou kulturou a přírodou. I když používá tradiční malířskou techniku, snaží se hledat nové formální postupy. Maluje svoji rodnou krajinu v okolí Pardubic, deset let se věnoval zámeckému parku v Cholticích s letitými duby zarostlými mladým lesem. V krajině vyhledává divoká a nepřehledná místa,

která by bylo obtížné zachytit fotografií.

Žije a tvoří v Praze a na Pardubicku. Na výstavě v Městské galerii MY vystavuje soubory Zelené obrazy a Externality.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Studenti věnovali vyhrané peníze Slezské nemocnici

Mimořádné gesto udělal jedenáctičlenný tým studenek Slezského gymnázia v Opavě. Ten se v prosinci roku 2019 účastnil soutěže VeryHero, jejímž cílem by

Nejmladšímu pacientovi testovanému v Uherskohradišťské nemocnici bylo 9 měsíců, nejstaršímu 95 let

Téměř tisícovka odběrů v terénu u pacientů s podezřením na nákazu koronavirem, dalších téměř pět stovek na odděleních. Uherskohradišťská nemocnice má

V Hradci začal příjem žádostí o městskou finanční pomoc podnikatelům

Drobní hradečtí podnikatelé již mohou na magistrát města odesílat žádosti o městskou finanční pomoc do výše až 25 tisíc korun.

DNES SE STALO

HISTORIE3. června 1585

Vilémovi z Rožmberka a rakouskému šlechtici Linhartovi z Harrachu byl udělen Řád zlatého rouna.

SPORT3. června 1950

francouzská expedice jako první zdolala Annapurnu I, jednu z nejvyšších hor Himalájí.

VESMÍR3. června 1965

odstartovala pilotovaná kosmická loď Gemini 4, první vícedenní americká vesmírná mise.

POZVÁNKA OBRAZEM