KULTURA / Festivaly

Popis: V malebné vísce Kuks, které dominuje dechberoucí barokní hospitál, už po devatenácté rozproudí život festival barokního a barokem inspirovaného umění – Theatrum Kuks.
V malebné vísce Kuks, které dominuje dechberoucí barokní hospitál, už po devatenácté rozproudí život festival barokního a barokem inspirovaného umění – Theatrum Kuks.
Autor / zdroj: archiv festivalu Theatrum Kuks
Datum konání: 19. 8. 2020 - 23. 8. 2020

Baroko není jízdou na mrtvém koni. Všechny o tom přesvědčí festival Theatrum Kuks

KUKS

V malebné vísce Kuks, které dominuje dechberoucí barokní hospitál, už po devatenácté rozproudí život festival barokního a barokem inspirovaného umění – Theatrum Kuks. Od 19. do 23. srpna se v Kuksu budou scházet významní hudebníci, divadelníci, tanečníci a vůbec umělci všeho druhu. Přijeďte a přesvědčte se, že baroko rozhodně není jízdou na mrtvém koni.

Tématem letošního ročníku festivalu Theatrum Kuks je střet. Konflikt. Souboj. A samozřejmě i sladké vítězství, které po něm může následovat. Tak jako my dnes slavíme konec hořkých časů po pandemii koronaviru, i barokní umělci ve své době prožívali různá dramata a následné euforie, které reflektovali ve svých dílech.

V Kuksu se letos kromě divadelního spolku Geisslers Hofcomedianten, který stál u zrodu samotného festivalu a jako obvykle přiveze hned několik her kombinujících barokní styl s moderním, tragické s komickým a vznešené s nízkým, představí například ansámbl Divadla Na zábradlí, věhlasná tanečnice Andrea Miltnerová či hudební uskupení Ensemble Damian s operou La Psiche.

Seznam účinkujících by mohl pokračovat ještě dlouho, nemluvě o doprovodném programu pro děti a simultánně se konajících workshopech. Účast na festivalu vám navíc umožní prozkoumat všechna tajná zákoutí Kuksu.

Festival totiž není omezen jen na hospitál, ale rozrůstá se všude, do venkovních prostor, okolních obcí či například do místního Comoedien Hausu, jehož návštěvu můžete navíc spojit s nedávno otevřenou Galerií Jiřího Nachlingera.

Festival založil v roce 2002 prof. Stanislav Bohadlo, významný český muzikolog a kulturní iniciátor. Zrodil se společně s hereckou společností Geisslers Hofcomoedianten, která pod vedením režiséra Petra Haška od počátku spoluvytvářela profil a inscenační poetiku „nového barokně-divadelního stylu“.

A jak od vlaku? Je to jen kousek, navíc hospítál je už vidět zdaleka, takže určitě nezabloudíte. Za nádražím sejděte na cestu, po které vede žlutě značená turistická trasa, dejte se po ní dolů a za chvíli dojdete ke zdi lemující zahrady hospitálu. 

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Mobilní rozhlas si už v Hulíně zaregistrovalo téměř deset procent obyvatel

Město Hulín letos zaznamenává značný zájem veřejnosti o službu Mobilní rozhlas. Od začátku roku si ji zaregistrovalo 338 občanů, kteří tak nyní dostáv

Dokument natočený ve Zlínském kraji vyhrál hlavní cenu na festivalu v Panamě

Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festiv

DNES SE STALO

ZAJÍMAVOSTI29. září 1829

byl v Londýně založen Scotland Yard - první uniformovaná policie.

PŘÍRODA29. září 1931

byla v Tróji otevřena Pražská zoologická zahrada, vytvořená podle architektonického projektu J. Fuchse. Hlavní zásluhu na vzniku zoologické zahrady měl český zoolog a ornitolog Jiří Janda, který se stal jejím prvním ředitelem.

PRÁCE29. září 1968

byl zaveden v Československu pětidenní pracovní týden. I po tomto přechodu byly však vyhlašovány některé soboty jako pracovní.

POZVÁNKA OBRAZEM