KULTURA / Festivaly

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Pixabay
Datum konání: 5. 3. 2020 - 26. 3. 2020

Benešovský literární festival letos připomíná dvě významná výročí

BENEŠOV

Pátý ročník Benešovského literárního festivalu, který se koná od 5. března do 26. března v Šímově síni MUD Benešov, v Café Na Slovíčko a v aule benešovského gymnázia, připomíná mimo jiné dvě významná výročí, osm set let od historických počátků Benešova a dvě stě let od narození slavné české spisovatelky Boženy Němcové.

K osmistému výročí města Benešova je připravený pořad s názvem Očitý svědek. Výběr z poutavě psaných kronikářských záznamů Ladislava Trmala bude číst herec, který má k Benešovu a zdejšímu kraji velmi blízko, Jan Čenský. Hudební část večera bude patřit klarinetistovi Michalu Kostiukovi.

Dvoustému výročí narození Boženy Němcové věnují organizátoři setkání, nazvané Paní Jemná. Komponovaný pořad je složený z veršů Františka Halase a úryvků z životopisu Boženy Němcové, který napsal Václav Tille. Diváci jistě rádi přivítají interprety tohoto večera, dvě herecké legendy, Martu Vančurovou a Jiřího Klema. Hudební doprovod obstará houslista Petr Maceček, který bude na festivalu nováčkem.

Tradičním pořadem bývá „Setkání s autorem“. Tentokrát v Benešově přivítají překladatele Aleše Pohorského, díky jehož překladu budete svědky posledních dnů Napoleona Bonaparta. Pořadem vás provede Pavel Hoza a ukázky z díla přečte skvělý interpret a herec Jan Vlasák. Na violoncello je doprovodí Margit Koláčková.

V rámci předchozího ročníku udělali pořadatelé dobrou zkušenost s pořadem, který byl věnován sci-fi. Byl přijat diváky nad očekávání, a proto se organizátoři rozhodli v cestě, která je věnována žánrům, jež se na literárních festivalech objevují málokdy, pokračovat. Pro publikum je připravený detektivní román, dnes už téměř zapomenutého, ale svého času nejprodávanějšího autora detektivek, skvělého anglického spisovatele Petera Cheyneyho. Do světa podsvětí a kriminálních živlů vás zavedou František Kreuzmann a Zdeněk Dočekal, který bude hrát na akordeon.

Kdo by neznal slavné studentské veselohry Cesta do hlubin študákovy duše, nebo Škola základ života, které vznikly podle knihy českého spisovatele Jaroslava Žáka – Študáci a kantoři. Tato kniha je také předlohou pro další festivalový pořad s názvem Pozor! Zkouším… O studentech, profesorech a také inspektorech bude vyprávět herec Radek Valenta za vydatné pomoci kytaristy Jana Matěje Raka.

Poslední festivalový pořad věnují organizátoři jazzu a významnému českému básníku Josefu Kainarovi.

František Kreuzmann vás prostřednictvím básní Josefa Kainara přesvědčí o tom, že poezie se dá i žít, Pavel Hoza vás seznámí s osobností tohoto velkého českého básníka a v podání vynikajících hudebníků a improvizátorů, flétnistky Lenky Kozderkové a klavíristy Zdeňka Dočekala, budou znít swingové, bluesové a jazzové melodie.

Výtěžek ze vstupného bude opět věnován mobilní hospicové službě RUAH.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Při pyrotechnickém průzkumu byla na skládce odpadů v Rapotíně nalezena munice

Ve čtvrtek 2. dubna 2020 krátce před polednem vyrozuměl policisty pracovník firmy provádějící na skládce odpadů v Rapotíně pyrotechnický průzkum o nál

Radnice Prahy 6 přemístila sochu maršála Koněva

V pátek v dopoledních hodinách byla z podstavce demontována bronzová socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, spolu s doprovodnými bronzovými deskami.

Majáles Ostrava má nový termín. Uskuteční se 16. září

V reakci na nouzová opatření přijatá vládou České republiky a obavám z šíření koronaviru se letošní 26. ročník Majálesu Ostrava 2020 přesouvá.

DNES SE STALO

OBJEVY4. dubna 1581

anglický korzár, mořeplavec, viceadmirál, politik, obchodník s otroky Francis Drake je po dokončení obeplutí Zeměkoule povýšen na Sira.

KULTURA4. dubna 1768

začal Philip Astley v Londýně provozovat první moderní cirkus.

SPOLEČNOST4. dubna 2011

při návštěvě Chile vzbudil prezident Klaus pozornost celého světa, když si za přítomnosti televizních kamer strčí do kapsy protokolární pero.

POZVÁNKA OBRAZEM