KULTURA / Festivaly

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Envato Elements
Datum konání: 5. 3. 2020 - 26. 3. 2020

Benešovský literární festival připomene dvě významná výročí

BENEŠOV

Pátý ročník Benešovského literárního festivalu, který se uskuteční od 5. března do 26. března 2020 v Šímově síni MUD Benešov, v Café Na Slovíčko a v aule benešovského gymnázia, připomene mimo jiné dvě významná výročí, osm set let od historických počátků Benešova a dvě stě let od narození slavné české spisovatelky Boženy Němcové.

K osmistému výročí města Benešova připravujeme pořad s názvem Očitý svědek. Výběr z poutavě psaných kronikářských záznamů Ladislava Trmala bude číst herec, který má k Benešovu a zdejšímu kraji velmi blízko, Jan Čenský. Hudební část večera bude patřit klarinetistovi Michalu Kostiukovi. 

Dvoustému výročí narození Boženy Němcové věnujeme setkání, nazvané Paní Jemná. Komponovaný pořad je složený z veršů Františka Halase a úryvků z životopisu Boženy Němcové, který napsal Václav Tille. Diváci jistě rádi přivítají interprety tohoto večera, dvě herecké legendy, Martu Vančurovou a Jiřího Klema. Hudební doprovod obstará houslista Petr Maceček, který bude na festivalu nováčkem.

Tradičním pořadem bývá „Setkání s autorem“. Tentokrát přivítáme překladatele Aleše Pohorského, díky jehož překladu budeme svědky posledních dnů Napoleona Bonaparta. Pořadem nás provede Pavel Hoza a ukázky z díla přečte skvělý interpret a herec Jan Vlasák. Na violoncello je doprovodí Margit Koláčková.

V rámci předchozího ročníku jsme udělali dobrou zkušenost s pořadem, který byl věnován sci-fi. Byl přijat diváky nad naše očekávání, a proto jsme se rozhodli v cestě, která je věnována žánrům, jež se na literárních festivalech objevují málokdy, pokračovat. Pro naše publikum máme připravený detektivní román, dnes už téměř zapomenutého, ale svého času nejprodávanějšího autora detektivek, skvělého anglického spisovatele Petera Cheyneyho. Do světa podsvětí a kriminálních živlů vás zavedou František Kreuzmann a Zdeněk Dočekal, který bude hrát na akordeon.

Kdo by neznal slavné studentské veselohry Cesta do hlubin študákovy duše, nebo Škola základ života, které vznikly podle knihy českého spisovatele Jaroslava Žáka – Študáci a kantoři. Tato kniha je také předlohou pro další festivalový pořad s názvem Pozor! Zkouším… O studentech, profesorech a také inspektorech bude vyprávět herec Radek Valenta za vydatné pomoci kytaristy Jana Matěje Raka.

Poslední festivalový pořad věnujeme jazzu a významnému českému básníku Josefu Kainarovi.

František Kreuzmann nás prostřednictvím básní Josefa Kainara přesvědčí o tom, že poezie se dá i žít, Pavel Hoza nás seznámí s osobností tohoto velkého českého básníka a v podání vynikajících hudebníků a improvizátorů, flétnistky Lenky Kozderkové a klavíristy Zdeňka Dočekala, budou znít swingové, bluesové a jazzové melodie.

Je samozřejmé, že bez materiální podpory města Benešov bychom nemohli festival uskutečnit na úrovni, které se během každého ročníku snažíme dosáhnout. Velmi si této podpory vážíme a budeme se snažit, aby V. ročník Benešovského literárního festivalu dosáhl svojí kvalitou přinejmenším stejné úrovně, jakou měly ročníky minulé. Skvělé publikum, které hojně Benešovský literární festival navštěvuje, si to určitě zaslouží. Za podporu festivalu patří městu Benešov velké díky.

Výtěžek ze vstupného bude opět věnován mobilní hospicové službě RUAH.

Autor / zdroj: Věra Hozová

DALŠÍ ČLÁNKY

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Mobilní rozhlas si už v Hulíně zaregistrovalo téměř deset procent obyvatel

Město Hulín letos zaznamenává značný zájem veřejnosti o službu Mobilní rozhlas. Od začátku roku si ji zaregistrovalo 338 občanů, kteří tak nyní dostáv

Dokument natočený ve Zlínském kraji vyhrál hlavní cenu na festivalu v Panamě

Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festiv

DNES SE STALO

ZAJÍMAVOSTI29. září 1829

byl v Londýně založen Scotland Yard - první uniformovaná policie.

PŘÍRODA29. září 1931

byla v Tróji otevřena Pražská zoologická zahrada, vytvořená podle architektonického projektu J. Fuchse. Hlavní zásluhu na vzniku zoologické zahrady měl český zoolog a ornitolog Jiří Janda, který se stal jejím prvním ředitelem.

PRÁCE29. září 1968

byl zaveden v Československu pětidenní pracovní týden. I po tomto přechodu byly však vyhlašovány některé soboty jako pracovní.

POZVÁNKA OBRAZEM