MAGAZÍN / Zajímavosti

Popis: Klienti zařazení do programu se setkávají pod vedením fyzioterapeuta 3x týdně po dobu 3 měsíců.  (Fotografie byly pořízena v době, kdy nebylo povinné nošení roušek)
Klienti zařazení do programu se setkávají pod vedením fyzioterapeuta 3x týdně po dobu 3 měsíců. (Fotografie byly pořízena v době, kdy nebylo povinné nošení roušek)
Autor / zdroj: Kateřina Třísková
5.1.2021

Vhodným cvičením snížili v SeniorCentru Šanov pády klientů o třetinu

Šanov

Pády jsou v geriatrii často skloňovaným tématem, protože úrazy v pokročilém věku bývají jednou z častých příčin úmrtí. Vhodnými rehabilitačními programy však lze pády seniorů snížit až o třetinu. V SeneCura SeniorCentru Šanov se protipádovým cvičením aktivně zabývají a vedou specializované workshopy pro klienty domova i školení pro ošetřující personál.

„Víme, že každý pád je pro klienta stresovou situací, která může mít za následek výrazné zhoršení jeho kvality života. Proto pravidelně proškolujeme nejen personál, ale i samotné klienty, a to primárně formou workshopů,“ přibližuje situaci fyzioterapeutka šanovského SeniorCentra SeneCura Bc. Lucie Ficová. Po založení preventivního rehabilitačního programu se dle interních statistik počet pádů v domově snížil o 30 %, což je signálem pro to, aby tímto cvičením prošlo maximální množství obyvatel domova. „Našim klientům i jejich rodinám průběžně vysvětlujeme přínosy protipádových cvičení s cílem vzbudit v nich zájem o tuto důležitou, avšak dobrovolnou aktivitu,“ doplňuje Ing. Michal Veleba, ředitel šanovského SeniorCentra.

Klienti zařazení do programu se setkávají pod vedením fyzioterapeuta 3x týdně po dobu 3 měsíců. Každý klient prochází na začátku a na konci programu jednoduchým testováním, které vypovídá o jeho mobilitě – tento výkonnostní test zahrnuje postavení se ze židle, chůzi na 3 metry, otočení, chůzi zpět a posazení. „Z výsledků testování můžeme říct, že více jak 90 % účastníků zařazených do tohoto programu se v mobilitě zlepšilo,“ shrnuje Bc. Lucie Ficová.

Také sami klienti vnímají, jak se jejich pohyblivost postupně zlepšuje a zároveň u nich roste pocit soběstačnosti a jistoty: „Na cvičení jsem chodila velmi ráda, moc mě to bavilo. Teď jsem pohyblivější a cítím se při chůzi víc bezpečně,“ uvedla klientka SeniorCentra Šanov Ing. Jindřiška Novotná.

„Již přes rok v SeniorCentru Šanov probíhá také pravidelné rehabilitační cvičení zaměřené na prevenci proti pádu zvané „Dílničky“, které klienti s nadšením navštěvují. S klienty probíráme bezpečné chování, jako je prevence pádu, používání vhodné obuvi nebo pomůcek,“ vysvětluje Ing. Michal Veleba. Tento program se zabývá zvýšením pružnosti a svalové síly, zlepšením rovnováhy, koordinace a hybnosti klienta.  „Ke cvičení využíváme overbally, posilovací gumy, ale i různé překážky či nácvikové rampy k chůzi,“ dodává Lucie Ficová.

Autor / zdroj: Jana Barčáková

DALŠÍ ČLÁNKY

Po třech letech zaznamenala znojemská porodnice největší počet porodů

Porodníci znojemské nemocnice loni přivedli na svět 977 dětí. Za poslední tři roky je to nejvíce dětí. Koronavirová pandemie přímo porodnické výsledky

Otužilá mláďata u valašek

Prvním mládětem nového roku, které se narodilo v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, je sameček plemene ovce domácí valaška. Na svět přišel

DNES SE STALO

HISTORIE

22. ledna 1901

na trůn nastoupil nový britský král Eduard VII., nejstarší syn královny Viktorie.

HISTORIE

22. ledna 1918

proběhla na Staroměstském náměstí masová demonstrace. Požadavky demonstrujících se pohybovaly od zvýšení přídělů až po návrat svobod a okamžité uzavření příměří.

HISTORIE

22. ledna 1933

se přívrženci Národní obce fašistické pokusili o fašistický puč, když v 0:30 přepadli židenické Svatoplukovy kasárny.

POZVÁNKA OBRAZEM