Malakologicky významnou lokalitou je řeka Sázava, která je páteřním tokem severní části kraje, vyskytuje se zde početnější populace vzácné a ohrožené škebličky ploché. Byla nalezena v proudných vodách Sázavy v přírodní rezervaci Stvořidla a v úseku u Chřenovic. Jedná se o jediné místo výskytu tohoto mlže na Vysočině.
„Zmínit je nutné vodní nádrž Švihov. Přestože se jedná o umělou nádrž, tak její existence výrazně zvyšuje biodiverzitu celé oblasti. V některých tocích ústících do této nádrže stále přežívá evropsky významný a ohrožený velevrub tupý. Zajímavým nálezem je početná populace velkého předožábrého plže bahenky uherské. Tento druh u nás žije pouze v povodí Dunaje na jižní Moravě. Zda se do VN Švihov dostala přirozeně (např. přenosem ptáky) či za přispění člověka není jasné. V této nádrži se také masově vyskytuje nepůvodní mlž slávička mnohotvárná,“ uvedl jeden z našich předních odborníků v této oblasti L. Beran, který se průzkumům na Vysočině již několik let věnuje.
Vysočina je zajímavá nízkým počtem i zastoupením nepůvodních druhů vodních měkkýšů, které jsou v jiných částech ČR mnohem častější.
Bohužel jeden z nejvýznamnějších vodních měkkýšů Vysočiny – perlorodka říční, která je známá z Jankovského potoka, zde zřejmě vymírá. I přes snahy o její záchranu je populace silně přestárla a nerozmnožuje se.
Autor / zdroj: Jana Slaninová