CESTOVÁNÍ / Letní aktivity

Popis:
Autor / zdroj: Nikola Birklenová
3.8.2020

Desetitisící pasažér se svezl na elektrolodi Harta

BRUNTÁLSKO

Jedním z lákadel na Bruntálsku je Slezská Harta a mimo jiné elektroloď, která vozí výletníky. Po čtvrtroce provozu hlásí pasažéra s pořadovým číslem deset tisíc. Slavnostní plavba s tímto vzácným cestujícím se uskutečnila v pondělí odpoledne. Vody Slezské Harty brázdí i loď Santa Maria, tou se letos zatím svezlo téměř dva tisíce lidí.

První pasažéři se elektrolodí HARTA projeli už na konci minulého roku v období Vánoc, a to během čtyř adventních plaveb.  První plavbě předcházel velmi složitý proces schvalování, potřebné osvědčení elektroloď od Státní plavební správy získala 25. 11. 2019. Od ledna byla elektroloď zazimována a kvůli pandemii koronaviru se na hladinu vrátila až v květnu.

„O projížďku touto krásnou moderní lodí je velký zájem. Tento „boom“ mě moc těší, Slezská Harta a její okolí je mou srdeční záležitostí, takže jsem rád, že se mezi lidmi rozkřiklo, jak je tu krásně. Cestovní ruch může tomuto mikroregionu hodně pomoci, proto Moravskoslezský kraj uhradil pořízení elektrolodi, její provoz už bude v režii mikroregionu,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška a doplnil, že po prvních třech měsících provozu výnosy z lodní dopravy veškeré náklady bez problémů pokrývají.

Zájemci si plavbu elektrolodí mohou objednat online. „Rezervace dopředu je aktuálně dokonce nutná. Všechny plavby jsou totiž do posledního místa naplněné. Takže určitě doporučuji, aby si lidé své místo zajistili předem. Zájem je kromě elektrolodi i o projížďku menší lodí Santa Marii, která pojme 10 cestujících. Letos se na ní svezlo už 1990 pasažérů,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška s tím, že HARTA už uplula 1700 kilometrů, Santa Lucia jich zdolala přes tři tisíce.

„Díky elektrolodi HARTA se naše dříve přehlížená oblast na severní Moravě stala celorepublikově známou lokalitou. Plavby si objednávají klienti z Prahy, jižní Moravy, Slovenska ale i z Polska. Takže se podařilo to, co bylo hlavním cílem krajské investice do stavby elektrolodi. Zviditelnit naši oblast a hlavně ji ekonomicky povznést. Velmi si této iniciativy vážím a ještě jednou vedení kraje za náš mikroregion děkuji,“ řekl předseda svazku Mikroregion Slezská Harta Josef Havlík a pozval turisty i na projížďku na elektrokole. Turistické informační centrum nabízí zapůjčení 8 elektrokol, bezúplatné nabíjecí stanice jsou k dispozici v Leskovci nad Moravicí.

Trasu, ceník i rezervace jízdenek naleznete na elektrolodharta.cz.


Velkokapacitní elektroloď Harta pojme 45 výletníků a posádku. Má bezbariérové provedení a na palubě má prostor pro přepravu až 10 kol. Na lodi je vyhrazeno místo pro kočárky, cestující s sebou mohou mít i svého psa. Během plavby je k dispozici lodní bufet, bezbariérová toaleta a vyhlídková i zakrytá paluba. Loď je vybavena dvěma elektromotory, které pohánějí lithiové baterie. Na střeše jsou umístěny solární panely. Rychlost plavby je 6 až 8 kilometrů v hodině.

 


Autor / zdroj: Nikola Birklenová

DALŠÍ ČLÁNKY

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Mobilní rozhlas si už v Hulíně zaregistrovalo téměř deset procent obyvatel

Město Hulín letos zaznamenává značný zájem veřejnosti o službu Mobilní rozhlas. Od začátku roku si ji zaregistrovalo 338 občanů, kteří tak nyní dostáv

Dokument natočený ve Zlínském kraji vyhrál hlavní cenu na festivalu v Panamě

Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festiv

DNES SE STALO

ZAJÍMAVOSTI29. září 1829

byl v Londýně založen Scotland Yard - první uniformovaná policie.

PŘÍRODA29. září 1931

byla v Tróji otevřena Pražská zoologická zahrada, vytvořená podle architektonického projektu J. Fuchse. Hlavní zásluhu na vzniku zoologické zahrady měl český zoolog a ornitolog Jiří Janda, který se stal jejím prvním ředitelem.

PRÁCE29. září 1968

byl zaveden v Československu pětidenní pracovní týden. I po tomto přechodu byly však vyhlašovány některé soboty jako pracovní.

POZVÁNKA OBRAZEM