KULTURA / Divadlo

Popis:
Autor / zdroj: Tomáš Kubelka
3.8.2020

Divadelnímu open air festivalu Pernštejnlove přálo počasí i diváci

Pardubice

Pět dní plných divadla, lásky a spokojených diváků zažil minulý týden Zámek Pardubice. Divadelní open air festival Pernštejnlove nabídl celkem deset představení o lásce a všem, co s ní souvisí. Přálo mu nejen mimořádně teplé a suché počasí, ale také diváci – řada představení byla vyprodána. Pátý ročník festivalu, který v sobotu 1. 8. uzavřelo představení Divadla bez zákulisí s názvem Tlustý prase, tak proběhl bez větších omezení.

„Souhra renesančního zámku, skvělých her různých žánrů a teplých letních večerů opět vytvořila kouzelnou atmosféru. Za letošní dramaturgii jsme si vyslechli od diváků řadu milých pochval, spokojení byli i s plynulou organizací bez front,“  shrnuje letošní ročník Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které festival společně se spolkem NaEx pořádá.

Novinky festivalu měly úspěch

Poprvé za dobu trvání festivalu usedli diváci do šapito na zámeckých valech. „Trochu jsme měli strach, zda nebude pod plachtou velké vedro nebo jestli nebude do produkce zasahovat venkovní ruch. Nic takového se nestalo a s šapito určitě počítáme i příští rok,“ pochvaluje si scénu na prvním rondelu Tomáš Libánek.

Pernštejnlove zahájila mafiánská opera Zmrazovač pražského Divadla Ad Hoc, která si získala srdce diváků geniálním přetextováním těch nejslavnějších operních árii. Z inscenací v šapito diváci nejvíce ocenili Kabaret nahatý Shakespeare z olomouckého divadla Tramtarie nebo komedii Tři verze života v podání D3 z Karlových Varů. „Poprvé jsme také zařadili do programu tzv. představení naslepo. Neřekli jsme divákům, co je čeká. Příjemně nás překvapilo, že to publikum neodradilo a šlo do toho s námi,“ uznává Kateřina Fikejzová Prouzová.. V zaplněném šapito je pak čekal lehce nekorektní stand-up Děláme to ve třech. 

Festival mají rádi diváci i divadelníci

Na hlavní scéně na zámeckém nádvoří po pět večerů čekala diváky pokaždé komedie jiného charakteru. Například herecký koncert Jana Sklenáře a Martiny Eliášové v inscenaci Oskar a růžová paní, skvělá herecká souhra Divadla Commedia Poprad nebo úchvatná pohybová groteska souboru Geisslers Hofcomoedianten. „Vážíme si toho, že diváci za námi celý festival chodí a mají chuť si s námi popovídat o tom, co viděli. Máme tak zpětnou vazbu k programu i organizaci festivalu,“ říká Kateřina Fikejzová Prouzová s tím, že ohlasy od publika byly velmi pozitivní. Chválou nešetřili ani účastníci. „Jménem souboru chci poděkovat za pozvání a za fantastický zážitek, festival je na vysoké úrovni a máte ho perfektně organizačně zvládnutý,“ nešetřil chválou Martin Cirkl z Karlových Varů. 

Doprovodný program až za rok

Kvůli koronavirové epidemii se organizátoři letos rozhodli zrušit doprovodný program. Výjimkou byla sobotní premiéra pohádky Hermína a začarovaný stromek pro nejmenší děti v šapito v podání pardubického Týbrďo divadlo. Diváci se také každý den po produkci na zámeckém nádvoří mohli zúčastnit legendárního Školního výletu Václava Bartoše. „Pevně doufáme, že příští rok připravíme plnohodnotný doprovodný program plný komorních koncertů a netradičních divadel,“ uzavírá Kateřina Fikejzová Prouzová.

Záštity nad festivalem se ujali místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a náměstek primátora města Pardubic Jan Mazuch. Divadelní festival se uskutečnil za finanční podpory města Pardubice, společností Eurovia, a. s., Archatt, s. r. o., EOP Opatovice, a. s., a řady dalších firem.


Autor / zdroj: Kateřina Procházková Skůpová

DALŠÍ ČLÁNKY

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Mobilní rozhlas si už v Hulíně zaregistrovalo téměř deset procent obyvatel

Město Hulín letos zaznamenává značný zájem veřejnosti o službu Mobilní rozhlas. Od začátku roku si ji zaregistrovalo 338 občanů, kteří tak nyní dostáv

Dokument natočený ve Zlínském kraji vyhrál hlavní cenu na festivalu v Panamě

Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festiv

DNES SE STALO

ZAJÍMAVOSTI29. září 1829

byl v Londýně založen Scotland Yard - první uniformovaná policie.

PŘÍRODA29. září 1931

byla v Tróji otevřena Pražská zoologická zahrada, vytvořená podle architektonického projektu J. Fuchse. Hlavní zásluhu na vzniku zoologické zahrady měl český zoolog a ornitolog Jiří Janda, který se stal jejím prvním ředitelem.

PRÁCE29. září 1968

byl zaveden v Československu pětidenní pracovní týden. I po tomto přechodu byly však vyhlašovány některé soboty jako pracovní.

POZVÁNKA OBRAZEM