AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis:
Autor / zdroj: Adéla Čuříková
8.1.2021

Očkovací strategií a vývojem epidemické situace se zabýval Krizový štáb Zlínského kraje

Počet covid pozitivních pacientů v nemocnicích Zlínského kraje i nadále narůstá. Vývojem epidemické situace a procesem očkování se ve čtvrtek 7. ledna zabýval zúžený Krizový štáb Zlínského kraje, který pravidelně svolává hejtman Radim Holiš.

„Od minulého týdne opět narostl počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem, kterých bylo včera ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje celkem 398, přičemž 55 z nich je na intenzivní péči. Zlínská nemocnice otevřela už osmou covidovou stanici a je nucena omezit vedle plánovaných operací i ambulantní péči. V provozu totiž chybí asi 480 zdravotníků s koronavirem a jinými diagnózami. Nemocnice jsou na hraně svých kapacitních možností, zatím se daří situaci zvládnout převozy v rámci kraje,“ sdělil hejtman Radim Holiš. 

Pro pacienty s koronavirem je ve všech čtyřech nemocnicích aktuálně volných 50 standardních lůžek s kyslíkem, v intenzivní péči zůstávají volné pouze jednotky lůžek, protože nemocnice pečují vedle covidových pacientů v závažných stavech také o necovidové pacienty, jejichž stav vyžaduje intenzivní péči.

„Prognózy nejsou bohužel příznivé. Počet nakažených i hospitalizovaných roste, a v dalších dnech ještě růst bude. Je extrémně důležité, aby si všichni znovu uvědomili, že každý z nás je svým chováním spoluzodpovědný za to, jak plné budou nemocnice. Bohužel, v posledních týdnech jakoby už ochota dodržovat základní pravidla u značné části populace ochabla. Očkování bude přicházet postupně, dodržování opatření je i nadále opravdu nutné,“ řekla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Od pondělí 4. ledna probíhá v nemocnicích Zlínského kraje vakcinace zdravotníků. Podle republikové strategie jsou očkováni zdravotníci podílející se na péči o covid pozitivní pacienty, dál budou očkováni zaměstnanci a klienti domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Další skupiny obyvatel budou očkovány postupně. Ve fázi příprav je Centrální rezervační systém, přes který se zájemci budou registrovat a rezervovat k očkování. Podle posledních informací by se od 15. ledna mohli do systému registrovat lidé nad 80 let, od 1. února pak zbytek veřejnosti. Předpokládá se, že zahájení očkování veřejnosti bude v březnu.

„Uděláme vše, co bude v našich silách, aby očkování proběhlo co nejlépe a nejrychleji. Zlínský kraj zřídil funkci krajského koordinátora očkování, který bude působit jako kontaktní osoba zainteresovaných subjektů pro realizaci očkování ve všech jeho etapách a bude řídit pracovní skupinu složenou ze zástupců nemocnic, krajské hygieny, krajského úřadu a lékařské veřejnosti. Pro zdárný průběh očkování bude potřeba co nejrychlejší zapojení praktických lékařů a ambulantních specialistů, kteří by mohli očkovat své registrované pacienty. Spolupráci zatím slíbilo více než 40 praktických lékařů a věřím, že jich bude přibývat,“ doplnil hejtman Radim Holiš.

Pokračuje také testování, na odběrových místech ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje provedou zdravotníci nyní denně v průměru 700 antigenních testů a 1800 odběrů na testování pomocí metody PCR. Bezplatné antigenní testování na nový typ koronaviru bude pokračovat i po 15. lednu, a to až do odvolání. Testování se osvědčilo zejména při odhalování nakažených lidí bez příznaků a je možné se k němu objednávat bez doporučení lékaře či hygieny.

Autor / zdroj: Adéla Čuříková

DALŠÍ ČLÁNKY

Po třech letech zaznamenala znojemská porodnice největší počet porodů

Porodníci znojemské nemocnice loni přivedli na svět 977 dětí. Za poslední tři roky je to nejvíce dětí. Koronavirová pandemie přímo porodnické výsledky

Otužilá mláďata u valašek

Prvním mládětem nového roku, které se narodilo v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, je sameček plemene ovce domácí valaška. Na svět přišel

DNES SE STALO

HISTORIE

22. ledna 1901

na trůn nastoupil nový britský král Eduard VII., nejstarší syn královny Viktorie.

HISTORIE

22. ledna 1918

proběhla na Staroměstském náměstí masová demonstrace. Požadavky demonstrujících se pohybovaly od zvýšení přídělů až po návrat svobod a okamžité uzavření příměří.

HISTORIE

22. ledna 1933

se přívrženci Národní obce fašistické pokusili o fašistický puč, když v 0:30 přepadli židenické Svatoplukovy kasárny.

POZVÁNKA OBRAZEM