AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Společné dárcovství krve zahájila ve Vsetínské nemocnici Střední škola Kostka.
Společné dárcovství krve zahájila ve Vsetínské nemocnici Střední škola Kostka.
Autor / zdroj: Lenka Plačková
11.2.2020

Společné dárcovství krve zahájila ve Vsetínské nemocnici Střední škola Kostka

VSETÍN

Deset studentů a čtyři pedagogové vsetínské Střední školy Kostka společně přišli darovat krev na hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice, jako první kolektiv letošního roku. Devět z příchozích si odběrová křesla vyzkoušelo vůbec poprvé.

Vždy jsem chtěla darovat krev. Když to škola domluvila a přišli i spolužáci, tak je to ještě jednodušší. Odběr nebolí a může zachránit život," komentovala maturantka Magdalena Martinková.

Střední škola Kostka škola se do darování pustila již poosmé. „Je hodně chřipky, která tentokrát oslabila naše řady,“ vysvětloval učitel Roman Daněk. Přivést k odběru devět prvodárců je ale úctyhodná práce. „Spolupráce s Kostka školou si velmi vážíme. Už předem vysvětlují zájemcům, kdo může či nemůže darovat krev, a tak přicházejí již poučení a připravení,“ pochválila Jana Čandová z hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice.

Nejčastěji komplikuje dárcovství čerstvé tetování, kvůli kterému je automaticky půlroční „stopka“, ale i trvalé bydliště mimo ČR, nebo váha dárce pod 50 kg. „Často se nám hlásí i studenti, kterým ještě nebylo osmnáct. Těm říkáme, ať si počkají na některý z našich dalších společných odběrů,“ dodal s úsměvem vyučující Roman Daněk.

Také díky společným akcím měla Vsetínská nemocnice v loňském roce rekordní počet odběrů, na hematologicko-transfuzní stanici v roce 2019 přišlo celkem 3201 dárců, z toho 309 vůbec poprvé. „Budeme rádi, pokud se zapojí další kolektivy a organizace,“ vyzvala Jana Čandová.

Objednávání dárců je ve Vsetíně přitom velmi jednoduché, stačí se ozvat na telefonním čísle 571 818 605. Podrobnosti najdou zájemci také na webových stránkách Vsetínské nemocnice.

Autor / zdroj: Lenka Plačková

DALŠÍ ČLÁNKY

Studenti věnovali vyhrané peníze Slezské nemocnici

Mimořádné gesto udělal jedenáctičlenný tým studenek Slezského gymnázia v Opavě. Ten se v prosinci roku 2019 účastnil soutěže VeryHero, jejímž cílem by

Nejmladšímu pacientovi testovanému v Uherskohradišťské nemocnici bylo 9 měsíců, nejstaršímu 95 let

Téměř tisícovka odběrů v terénu u pacientů s podezřením na nákazu koronavirem, dalších téměř pět stovek na odděleních. Uherskohradišťská nemocnice má

V Hradci začal příjem žádostí o městskou finanční pomoc podnikatelům

Drobní hradečtí podnikatelé již mohou na magistrát města odesílat žádosti o městskou finanční pomoc do výše až 25 tisíc korun.

DNES SE STALO

HISTORIE3. června 1585

Vilémovi z Rožmberka a rakouskému šlechtici Linhartovi z Harrachu byl udělen Řád zlatého rouna.

SPORT3. června 1950

francouzská expedice jako první zdolala Annapurnu I, jednu z nejvyšších hor Himalájí.

VESMÍR3. června 1965

odstartovala pilotovaná kosmická loď Gemini 4, první vícedenní americká vesmírná mise.

POZVÁNKA OBRAZEM