AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis:
Autor / zdroj: Radka Miloševská
16.1.2020

Rehabilitační oddělení Podhorské nemocnice nabízí cílený program před náhradou velkých kloubů

Rýmařov

Speciální program určený pro pacienty, které čeká výměna kyčelního nebo kolenního kloubu, nabízí rehabilitační oddělení Podhorské nemocnice v Rýmařově. Jeden až dvou týdenní program, který je hrazen zdravotními pojišťovnami, připraví pacienta na operační výkon i pooperační režim. Výsledkem je kratší a rychlejší rekonvalescence po zákroku. Zkušenosti pacientů, kteří program již absolvovali, dokazují, že předoperační rehabilitace přináší jednoznačné výsledky.

Pacient, který se na operaci totální endoprotézy připravuje, zpravidla přichází s artrózou kloubu. „To s sebou nese i změnu postavení končetiny a svalové dysbalance, které se snažíme správným cvičením upravit. Především protahujeme zkrácené a posilujeme oslabené svalstvo, které je operací zpravidla ovlivněno. Tím přispíváme k minimalizaci některých pooperačních komplikací. Pacient se učí chodit o berlích s odlehčením končetiny a osvojuje si vhodný pohybový režim ještě v době, kdy nehrozí riziko komplikací,“ říká MUDr. Olga Pavlová, lékařka rehabilitačního oddělení Podhorské nemocnice s tím, že výsledkem je hladší průběh rehabilitace a rekonvalescence po operaci.

Pacienti však zpravidla předoperační rehabilitaci nestíhají v důsledku obtížného plánování termínu operace. „Indikující lékaři ani pacienti tak dopředu na rehabilitaci nemyslí. Navíc před operací, jejíž termín se často dozví jen dva měsíce předem, pak stihnou akorát vyřídit předoperační vyšetření. Je to škoda vzhledem k přínosu, který by pro ně rehabilitace mohla mít. Nejen z výsledků odborných studií vyplývá, že se trénovaný jedinec po náročném zákroku rychleji zotavuje,“ popisuje MUDr. Olga Pavlová a dodává, že program je určen pro pacienty napříč věkovým spektrem tak, aby uspokojil, jak aktivní padesátníky, kteří se potřebují co nejrychleji vrátit zpět do práce nebo ke sportu, tak starší seniory v důchodovém věku.

Program myslí také na pacienty s nadváhou či obezitou, kterým s úpravou jídelníčku poradí nutriční terapeutka. Rehabilitační program je hrazen ze zdravotního pojištění, zájemci o jeho absolvování potřebují pouze doporučení od svého ortopeda či praktického lékaře. Více informací získají lidé přímo na rehabilitačním oddělení na telefonním čísle 554 253 705.

Rehabilitační oddělení pečuje například o s pacienty se zlomeninami krčku kosti stehenní vzniklé po pádu na kluzkém povrchu, zejména pak v zimních měsících.  Výjimkou nejsou ani úrazy končetin při zimních sportech. Účinný vzorec prevence pro zimní pohybové aktivity spočívá v rozhýbání kloubů a rozehřátí svalů vhodnou rozcvičkou před výkonem, důsledném strečinku po sportu a dostatečném odpočinku s ohledem na svůj věk a fyzické možnosti.


Autor / zdroj: Radka Miloševská

DALŠÍ ČLÁNKY

Zlínský kraj ocenil pracovníky sociálních služeb

Ženy a muže, kteří dlouhodobě pracují v sociálních službách a vykonávají své povolání nejen na odborné výši, ale také s příkladným lidských přístupem,

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Mobilní rozhlas si už v Hulíně zaregistrovalo téměř deset procent obyvatel

Město Hulín letos zaznamenává značný zájem veřejnosti o službu Mobilní rozhlas. Od začátku roku si ji zaregistrovalo 338 občanů, kteří tak nyní dostáv

DNES SE STALO

ŠKOLA18. září 1848

na českých gymnáziích byla zavedena čeština jako vyučovací jazyk.

DOPRAVA18. září 1897

Kancelář městských elektrických podniků (předchůdce dnešního Dopravního podniku hl. m. Prahy) zahájila provoz elektrické tramvaje.

ZAJÍMAVOSTI18. září 1994

ze Staroměstské náměstí v Praze odjel na kole na tříletou cestu kolem světa Vítězslav Dostál, první Čech, který takovou cestu vykonal.

POZVÁNKA OBRAZEM