AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis:
Autor / zdroj: Egon Havrlant
9.1.2020

Uherskohradišťská nemocnice modernizovala magnetickou rezonanci

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Magnetická rezonance v Uherskohradišťské nemocnici prošla podstatnou modernizací. Díky ní bude diagnostika na tomto špičkovém přístroji ještě přesnější a lékařům modernizovaná technologie - vybavená rovněž novým softwarem - nabídne daleko lepší možnosti zobrazení vyšetřovaných oblastí. 

Vedle toho mohou nyní odborníci z Uherského Hradiště nabídnout pacientům nové postupy například v onkologické diagnostice a při některých specializovaných vyšetřeních břišních orgánů, malé pánve, prsu nebo cévního řečiště. Do modernizace magnetické rezonance investovala nemocnice ze svého rozpočtu bezmála 26 milionů korun.

„Pracoviště magnetické rezonance jsme otevírali téměř před deseti lety, byl to tehdy teprve druhý takový přístroj ve Zlínském kraji. Ročně provedeme pomocí magnetu více než sedm tisíc vyšetření, obnova technologie byla po takové době provozu a při současném překotném rozvoji technologií už opravdu nezbytná,“ zdůraznil Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice. Zdravotnické zařízení podle jeho slov upřednostnilo modernizaci před nákupem nového přístroje z několika důvodů. „Především nebylo třeba zavírat pracoviště na dlouhou dobu, vše se nám podařilo stihnout za rekordní tři týdny bez nutnosti stavebních úprav. Důležitá byla také ekonomická výhodnost, v ceně modernizace je zahrnuta i osmiletá plná záruka. Jsem také rád, že můžeme našim pacientům opět nabídnout diagnostiku na skutečně špičkové úrovni,“ podotkl ředitel.

Modernizaci přístroje považuje za racionální a důležitý krok i Aleš Dujka, primář Radiodiagnostického oddělení Uherskohradišťské nemocnice, jehož součástí je pracoviště magnetické rezonance. „Nyní můžeme provádět všechny nejnovější sekvence vyšetření tak, jak je doporučuje odborná radiologická společnost. V praxi oceňujeme především výrazné zkvalitnění obrazu. Při snímání vyšetřovaných tkání můžeme používat velmi jemné řezy o nejmenší síle dvou až tří milimetrů, díky tomu dokážeme odhalit i velmi malá patologická ložiska, což je významné zejména při včasné diagnostice nádorových onemocnění. Máme také širší možnosti zpracování snímků při jejich hodnocení. Celkově se tak zlepšila úroveň diagnostiky, což je pro nás i pro naše pacienty velmi podstatné,“ vysvětlil primář oddělení.

V rámci obnovy přístroje byly zachovány pouze části, které mají dlouhodobou životnost. „Došlo k výměně už dožilých nebo morálně zastaralých součástí. Nasazeno bylo rovněž nejmodernější softwarové vybavení, které našim lékařům přináší mnoho nových diagnostických možností. Mohou například vyšetřovat cévní systém bez použití kontrastní látky,“ popsal výhody Jan Hrdý, obchodně správní náměstek Uherskohradišťské nemocnice. Přístroj je podle jeho slov vybaven také moderními anatomicky tvarovanými cívkami, které umožňují zobrazení tkání s vyšším rozlišením, aniž by se samotná doba vyšetření prodlužovala.

V Uherskohradišťské nemocnici se magnetická rezonance nejčastěji využívá pro vyšetření v oboru neurologie, ortopedie, ale i chirurgie nebo cévní chirurgie. „Součástí dodávky modernizované technologie byly také nové osmnáctikanálové cívky, které nám pomáhají při ještě detailnějším zobrazení břišních orgánů nebo nám umožňují zaměřit se v budoucnu na větší rozvoj diagnostiky onemocnění prsu,“ doplnil primář Aleš Dujka. V nemocnicích Zlínského kraje jsou od letošního jara k dispozici čtyři magnetické rezonance. Po dvou přístrojích v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně a jednom v Uherskohradišťské nemocnici přibyla v květnu nová kapacita i v Kroměřížské nemocnici.

 

Autor / zdroj: Egon Havrlant

DALŠÍ ČLÁNKY

Studenti věnovali vyhrané peníze Slezské nemocnici

Mimořádné gesto udělal jedenáctičlenný tým studenek Slezského gymnázia v Opavě. Ten se v prosinci roku 2019 účastnil soutěže VeryHero, jejímž cílem by

Nejmladšímu pacientovi testovanému v Uherskohradišťské nemocnici bylo 9 měsíců, nejstaršímu 95 let

Téměř tisícovka odběrů v terénu u pacientů s podezřením na nákazu koronavirem, dalších téměř pět stovek na odděleních. Uherskohradišťská nemocnice má

V Hradci začal příjem žádostí o městskou finanční pomoc podnikatelům

Drobní hradečtí podnikatelé již mohou na magistrát města odesílat žádosti o městskou finanční pomoc do výše až 25 tisíc korun.

DNES SE STALO

HISTORIE3. června 1585

Vilémovi z Rožmberka a rakouskému šlechtici Linhartovi z Harrachu byl udělen Řád zlatého rouna.

SPORT3. června 1950

francouzská expedice jako první zdolala Annapurnu I, jednu z nejvyšších hor Himalájí.

VESMÍR3. června 1965

odstartovala pilotovaná kosmická loď Gemini 4, první vícedenní americká vesmírná mise.

POZVÁNKA OBRAZEM