AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis: Kamera již sleduje pietní místo bývalého popraviště.
Kamera již sleduje pietní místo bývalého popraviště.
Autor / zdroj: Luboš Dvořák
8.1.2021

Bývalé popraviště sleduje nová kamera Městské policie

Tábor

Pietní místo bývalého popraviště mezi někdejšími kasárnami Jana Žižky a Pražským sídlištěm bude více střežené. Městská policie v minulých dnech s pomocí technika umístila na přilehlém komíně novou kameru, která je určena právě pro detailní monitorování popraviště. Městská police už kameru uvedla do provozu a záběry sleduje na služebně. Tato kamera trvale monitoruje výhradně pietní místo, kde bylo v období tzv. heydrichiády za druhé světové války popraveno 156 obyvatel.

Kromě toho prostor sleduje ještě jedna (dříve umístěná) kamera, která má ale v zorném úhlu široké okolí památníku. „Nová kamera měla být původně pevná, ale nakonec je otočná, umožňuje využití detailního zoomu. Ihned víme, co se kolem památníku děje. Pořízení kamery stálo do 40 tisíc korun,“ uvedl velitel Městské policie v Táboře Petr Svoboda. 

Pietní místo terčem vandalů

Město Tábor si od nové kamery slibuje, že zde ubude odsouzeníhodného vandalismu, případně se podaří rychle zadržet pachatele. Zdejší pietní místo je bohužel často poškozeno neslušnými nápisy nebo sprejerskými výtvory. Kromě samotného památníku vandalové ničí přilehlou zeď a schodiště vedoucí k památníku. V posledních letech se poškození děje čím dál častěji. Odbor kultury a cestovního ruchu, který má areál ve správě, opravuje památník minimálně jednou za rok.

 Naposledy byl památník výrazně poničen loni na podzim. Už v roce 2019 činily opravy cca 15 tisíc korun (odstranění graffiti, opravy plastik a omítek). Loni odbor opravil uvolněné desky za cca 9 tisíc korun. V řádech desítek tisíc korun stálo odstranění podzimního barbarství.

 Vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Radka Šimková je ráda, že kamera míří na pietní místo. „Věříme, že kamera vandaly odradí. Jedná se o pietní místo, kde se odehrála jedna z nejhrůznějších etap dějin města a vlastně celého státu. Vždy, když areál popraviště někdo poničí, myslím na všechny pozůstalé, kteří tam přinášejí květiny a musejí se na poškození dívat. Mrzí mě to za ně, bolí mě to. Doufám, že památník bude nadále v důstojném stavu bez krajně nevhodných nápisů a sprejerských maleb,“ uvedla vedoucí odboru.

Autor / zdroj: Luboš Dvořák

DALŠÍ ČLÁNKY

Po třech letech zaznamenala znojemská porodnice největší počet porodů

Porodníci znojemské nemocnice loni přivedli na svět 977 dětí. Za poslední tři roky je to nejvíce dětí. Koronavirová pandemie přímo porodnické výsledky

Otužilá mláďata u valašek

Prvním mládětem nového roku, které se narodilo v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, je sameček plemene ovce domácí valaška. Na svět přišel

DNES SE STALO

HISTORIE

22. ledna 1901

na trůn nastoupil nový britský král Eduard VII., nejstarší syn královny Viktorie.

HISTORIE

22. ledna 1918

proběhla na Staroměstském náměstí masová demonstrace. Požadavky demonstrujících se pohybovaly od zvýšení přídělů až po návrat svobod a okamžité uzavření příměří.

HISTORIE

22. ledna 1933

se přívrženci Národní obce fašistické pokusili o fašistický puč, když v 0:30 přepadli židenické Svatoplukovy kasárny.

POZVÁNKA OBRAZEM