AKTUÁLNĚ / Společnost

20.9.2010

Zemřela varhanice Jiřina Pokorná

PRAHA

Po dlouhé nemoci zemřela v neděli ve věku 71 let mezinárodně uznávaná varhanice Jiřina Pokorná, informovaly v pondělí oficiální stránky sólistky. Datum posledního rozloučení zatím není známé.

Jiřina Pokorná patřila k předním osobnostem české varhanní školy. Studovala u profesorů Miroslava Kampelsheimera a Milana Šlechty a koncertní dráhu zahájila už během studií. Na svém kontě má řadu koncertních vystoupení doma, ale i v zahraničí (Rakousko, Německo, Belgie, Itálie, Švýcarsko, země bývalé Jugoslávie a Ruska, Bulharsko nebo Japonsko).

V 80. letech vyučovala na hudební fakultě AMU a poté se znovu plně věnovala koncertní činnosti a nahrávání. Milovníci klasické hudby si ji mohou například pamatovat z vystoupení na mezinárodním festivalu Pražské jaro, vystupovala také v komorních cyklech České filharmonie a varhanních cyklech Symfonického orchestru hl. m. Prahy.

Pokorná během své kariéry nahrála řadu alb. Na několika nahrávkách spolupracovala s předními českými instrumentalisty s trumpetistou České filharmonie Miroslavem Kejmarem, primariem Kocianova kvarteta Pavlem Hůlou, sólistkou Státní opery Praha Sylvou Čmugrovou a houslistou Bohuslavem Matouškem.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Mobilní rozhlas si už v Hulíně zaregistrovalo téměř deset procent obyvatel

Město Hulín letos zaznamenává značný zájem veřejnosti o službu Mobilní rozhlas. Od začátku roku si ji zaregistrovalo 338 občanů, kteří tak nyní dostáv

Dokument natočený ve Zlínském kraji vyhrál hlavní cenu na festivalu v Panamě

Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festiv

DNES SE STALO

DOPRAVA26. října 1825

byl v USA zprovozněn Erijský kanál, který umožnil plavbu z Atlantského oceánu do Velkých jezer.

ZAJÍMAVOSTI26. října 1881

ve městě Tombstone v Arizoně se odehrála nejslavnější přestřelka v dějinách Divokého západu, jíž se zúčastnil i Wyatt Earp.

DOPRAVA26. října 1958

letělo poprvé dopravní letadlo Boeing 707 přes Atlantský oceán na lince společnosti Pan Am z New Yorku do Paříže.

POZVÁNKA OBRAZEM