KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Popis: Rozhledna Doubravka v lesoparku Čihadla na Černém Mostě v Praze 14.
Rozhledna Doubravka v lesoparku Čihadla na Černém Mostě v Praze 14.
Autor / zdroj: praha14.cz

Rozhledna Doubravka nabízí výhled na výškové budovy na Pankráci či Žižkovský televizní vysílač

PRAHA

Rozhledna Doubravka stojící v lesoparku Čihadla na Černém Mostě je dominantou Prahy 14. Návštěvníkům nabízí výhled na Černý Most a Kyje, výškové budovy na Pankráci či Žižkovský televizní vysílač.

Třiadvacetimetrová atypická rozhledna stojí od roku 2018 na třech mohutných pylonech z akátových větví na prostorném návrší Horka nad potokem Rokytka v městské části Praha 14. Uprostřed je rozhledna doplněná vnitřním dřevěným točitým schodištěm. Otevřený ochoz ve výšce 19 metrů nabízí výhled na východní okrajové části Prahy – Černý Most a Kyje, výškové budovy na Pankráci, Žižkovský televizní vysílač a Malešickou spalovnu.

Autorem rozhledny je Prof. Ing. arch. Martin Rajniš a jeho tým z Huti architektury. Nejen, že vyhlídkovou věž pojmenovali, vtiskli jí také podobu výrazné originální konstrukce, které dominují tři masivní nohy.

Cesta k rozhledně
K rozhledně vedou kromě množství pěšin také dvě široké cesty. První začíná v Kyjích u kostela sv. Bartoloměje. Z hlavní průjezdní Broumarské ulice se sjede prudký kopec do ulice Hodějovské, po 200 metrech se přejede mostek přes Rokytku, odkud se po 70 metrech zabočí doprava. Po padesáti metrech příkrého stoupání asfalt vystřídá šotolina, která vás po 300 metrech dovede až na planinu ke sloupům vysokého napětí. Odtud se už téměř po rovině dojede po 200 metrech po hlinité cestě až ke věži. Z opačné strany lze k rozhledně dojet ze sídliště Černý Most, kde se z Ocelkovy ulice u parkoviště odbočí na úzkou asfaltku, která po pár metrech přejde na šotolinovou cestu a po kilometru jízdy, převážně po rovině, se dojede až ke věži.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Rodiče se nemusí obávat. Pediatrů v Rožnově je a bude dostatek

Město Rožnov momentálně řeší situaci kolem dětské lékařky MUDr. Ivy Šebestové, která nedávno oznámila ukončení činnosti a odchod do penze. Mnozí rodič

V Bohumíně navýšili rozpočet o 107 milionů

Díky úsporám, dotacím, vyššímu výběru daní i úvěru zvyšují v 21tisícovém Bohumíně letošní 800miliionový rozpočet o dalších 107 milionů korun.

Náchod koupil budovu staré polikliniky

Zastupitelstvo města Náchoda schválilo koupi pozemku a budovy čp. 665 na Denisově nábřeží. Jedná se o budovu staré polikliniky, jejíž prostory využívá

DNES SE STALO

HISTORIE18. února 1318

schválila Pražská Městská rada na Starém Městě status krejčovského cechu, který je nejstarším známým a dochovaným cechovními statutem v Čechách.

KULTURA18. února 1929

poprvé byli vyhlášeni vítězové filmové ceny Oscar. Ceny ale byly předány o měsíc později.

VESMÍR18. února 1930

Clyde Tombaugh při studiu fotografií, které pořídil v lednu, objevil trpasličí planetu Pluto.

POZVÁNKA OBRAZEM