KULTURA / Pod širým nebem

Popis: Martin Havelka ze Škdlovic při cestě v Alpách.
Martin Havelka ze Škdlovic při cestě v Alpách.
Autor / zdroj: archiv Martina Havelky
Datum konání: úterý 14. 1. 2020

Nejzcestovalejší traktorista Česka se stařičkým traktorem dorazí na pelhřimovské náměstí

PELHŘIMOV

Na pelhřimovské náměstí přijede v úterý 14. ledna ve 13 hodin přes 65 let starý traktor (bez kabiny), s nímž byl jeho majitel v dešti, větru i vedrech na cestě dlouhé 3 085 kilometrů a s nímž vyjel až na Edelweißspitze do 2571 metrů nad mořem (převýšení 1821 m během 30 km). Martin Havelka ze Škdlovic bude při této příležitosti zapsán do České knihy rekordů.

Uslyšíte neuvěřitelný příběh cesty do Skandinávie i o útrapách výjezdu na nejvýše položenou horskou silnici v Evropě Grossglocknerhochalpenstraße v rakouských Alpách

Dozvíte se, proč si předchozí majitel tento traktor koupil v srpnu 68 ihned po vpádu vojsk do Československa, i to že traktor Z 25A byl první stroj, který ve vývoji zemědělství přišel po zvířatech (a v nemálo případech slouží v hospodářstvích dodnes).

Uvidíte samozřejmě i jízdu po historickém náměstí historickým traktorem, s nímž rekordman kromě jiného ujel i 380 km na jeden zátah (během jednoho dne). A zazní i to, „kolik to žere“ a jak rychle to jede.

Historický traktor se následně přesune do Brna, kde ozdobí stánek Pelhřimov – město rekordů na veletrhu Regiontour.

Autor / zdroj: Miroslav Marek

DALŠÍ ČLÁNKY

Na D1 u obce Kujavy skončilo auto na střeše

V sobotu, krátce po půl deváté ráno, se na dálnici D1 u obce Kujavy stala dopravní nehoda, u které došlo ke zranění jedné osoby, pro kterou přiletěl v

Manévry v centru Zlína

Po dvou hodinách policisté ukončili prohledávání obchodních center ve Zlíně, kde prozatím neznámý pachatel ohlásil uložení výbušniny.

Bude Jevíčko historickým městem roku?

Do soutěže o titul Historické město roku 2019 bylo za Pardubický kraj nominováno Jevíčko.

DNES SE STALO

HISTORIE18. ledna 1409

vydal Václav IV. Dekret kutnohorský, kterým omezil vliv cizinců na pražské univerzitě.

PŘÍRODA18. ledna 1969

byla v Moravském krasu objevena Amatérská jeskyně. Tento jeskynní systém je se svými téměř 45 kilometry nejdelším jeskynním systémem ve Střední Evropě.

POZVÁNKA OBRAZEM