AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Společné dárcovství krve zahájila ve Vsetínské nemocnici Střední škola Kostka.
Společné dárcovství krve zahájila ve Vsetínské nemocnici Střední škola Kostka.
Autor / zdroj: Lenka Plačková
11.2.2020

Společné dárcovství krve zahájila ve Vsetínské nemocnici Střední škola Kostka

VSETÍN

Deset studentů a čtyři pedagogové vsetínské Střední školy Kostka společně přišli darovat krev na hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice, jako první kolektiv letošního roku. Devět z příchozích si odběrová křesla vyzkoušelo vůbec poprvé.

Vždy jsem chtěla darovat krev. Když to škola domluvila a přišli i spolužáci, tak je to ještě jednodušší. Odběr nebolí a může zachránit život," komentovala maturantka Magdalena Martinková.

Střední škola Kostka škola se do darování pustila již poosmé. „Je hodně chřipky, která tentokrát oslabila naše řady,“ vysvětloval učitel Roman Daněk. Přivést k odběru devět prvodárců je ale úctyhodná práce. „Spolupráce s Kostka školou si velmi vážíme. Už předem vysvětlují zájemcům, kdo může či nemůže darovat krev, a tak přicházejí již poučení a připravení,“ pochválila Jana Čandová z hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice.

Nejčastěji komplikuje dárcovství čerstvé tetování, kvůli kterému je automaticky půlroční „stopka“, ale i trvalé bydliště mimo ČR, nebo váha dárce pod 50 kg. „Často se nám hlásí i studenti, kterým ještě nebylo osmnáct. Těm říkáme, ať si počkají na některý z našich dalších společných odběrů,“ dodal s úsměvem vyučující Roman Daněk.

Také díky společným akcím měla Vsetínská nemocnice v loňském roce rekordní počet odběrů, na hematologicko-transfuzní stanici v roce 2019 přišlo celkem 3201 dárců, z toho 309 vůbec poprvé. „Budeme rádi, pokud se zapojí další kolektivy a organizace,“ vyzvala Jana Čandová.

Objednávání dárců je ve Vsetíně přitom velmi jednoduché, stačí se ozvat na telefonním čísle 571 818 605. Podrobnosti najdou zájemci také na webových stránkách Vsetínské nemocnice.

Autor / zdroj: Lenka Plačková

DALŠÍ ČLÁNKY

Rodiče se nemusí obávat. Pediatrů v Rožnově je a bude dostatek

Město Rožnov momentálně řeší situaci kolem dětské lékařky MUDr. Ivy Šebestové, která nedávno oznámila ukončení činnosti a odchod do penze. Mnozí rodič

V Bohumíně navýšili rozpočet o 107 milionů

Díky úsporám, dotacím, vyššímu výběru daní i úvěru zvyšují v 21tisícovém Bohumíně letošní 800miliionový rozpočet o dalších 107 milionů korun.

Náchod koupil budovu staré polikliniky

Zastupitelstvo města Náchoda schválilo koupi pozemku a budovy čp. 665 na Denisově nábřeží. Jedná se o budovu staré polikliniky, jejíž prostory využívá

DNES SE STALO

HISTORIE18. února 1318

schválila Pražská Městská rada na Starém Městě status krejčovského cechu, který je nejstarším známým a dochovaným cechovními statutem v Čechách.

KULTURA18. února 1929

poprvé byli vyhlášeni vítězové filmové ceny Oscar. Ceny ale byly předány o měsíc později.

VESMÍR18. února 1930

Clyde Tombaugh při studiu fotografií, které pořídil v lednu, objevil trpasličí planetu Pluto.

POZVÁNKA OBRAZEM