AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis:
Autor / zdroj: Radka Miloševská
16.1.2020

Rehabilitační oddělení Podhorské nemocnice nabízí cílený program před náhradou velkých kloubů

Rýmařov

Speciální program určený pro pacienty, které čeká výměna kyčelního nebo kolenního kloubu, nabízí rehabilitační oddělení Podhorské nemocnice v Rýmařově. Jeden až dvou týdenní program, který je hrazen zdravotními pojišťovnami, připraví pacienta na operační výkon i pooperační režim. Výsledkem je kratší a rychlejší rekonvalescence po zákroku. Zkušenosti pacientů, kteří program již absolvovali, dokazují, že předoperační rehabilitace přináší jednoznačné výsledky.

Pacient, který se na operaci totální endoprotézy připravuje, zpravidla přichází s artrózou kloubu. „To s sebou nese i změnu postavení končetiny a svalové dysbalance, které se snažíme správným cvičením upravit. Především protahujeme zkrácené a posilujeme oslabené svalstvo, které je operací zpravidla ovlivněno. Tím přispíváme k minimalizaci některých pooperačních komplikací. Pacient se učí chodit o berlích s odlehčením končetiny a osvojuje si vhodný pohybový režim ještě v době, kdy nehrozí riziko komplikací,“ říká MUDr. Olga Pavlová, lékařka rehabilitačního oddělení Podhorské nemocnice s tím, že výsledkem je hladší průběh rehabilitace a rekonvalescence po operaci.

Pacienti však zpravidla předoperační rehabilitaci nestíhají v důsledku obtížného plánování termínu operace. „Indikující lékaři ani pacienti tak dopředu na rehabilitaci nemyslí. Navíc před operací, jejíž termín se často dozví jen dva měsíce předem, pak stihnou akorát vyřídit předoperační vyšetření. Je to škoda vzhledem k přínosu, který by pro ně rehabilitace mohla mít. Nejen z výsledků odborných studií vyplývá, že se trénovaný jedinec po náročném zákroku rychleji zotavuje,“ popisuje MUDr. Olga Pavlová a dodává, že program je určen pro pacienty napříč věkovým spektrem tak, aby uspokojil, jak aktivní padesátníky, kteří se potřebují co nejrychleji vrátit zpět do práce nebo ke sportu, tak starší seniory v důchodovém věku.

Program myslí také na pacienty s nadváhou či obezitou, kterým s úpravou jídelníčku poradí nutriční terapeutka. Rehabilitační program je hrazen ze zdravotního pojištění, zájemci o jeho absolvování potřebují pouze doporučení od svého ortopeda či praktického lékaře. Více informací získají lidé přímo na rehabilitačním oddělení na telefonním čísle 554 253 705.

Rehabilitační oddělení pečuje například o s pacienty se zlomeninami krčku kosti stehenní vzniklé po pádu na kluzkém povrchu, zejména pak v zimních měsících.  Výjimkou nejsou ani úrazy končetin při zimních sportech. Účinný vzorec prevence pro zimní pohybové aktivity spočívá v rozhýbání kloubů a rozehřátí svalů vhodnou rozcvičkou před výkonem, důsledném strečinku po sportu a dostatečném odpočinku s ohledem na svůj věk a fyzické možnosti.

Autor / zdroj: Radka Miloševská

DALŠÍ ČLÁNKY

Rodiče se nemusí obávat. Pediatrů v Rožnově je a bude dostatek

Město Rožnov momentálně řeší situaci kolem dětské lékařky MUDr. Ivy Šebestové, která nedávno oznámila ukončení činnosti a odchod do penze. Mnozí rodič

V Bohumíně navýšili rozpočet o 107 milionů

Díky úsporám, dotacím, vyššímu výběru daní i úvěru zvyšují v 21tisícovém Bohumíně letošní 800miliionový rozpočet o dalších 107 milionů korun.

Náchod koupil budovu staré polikliniky

Zastupitelstvo města Náchoda schválilo koupi pozemku a budovy čp. 665 na Denisově nábřeží. Jedná se o budovu staré polikliniky, jejíž prostory využívá

DNES SE STALO

HISTORIE18. února 1318

schválila Pražská Městská rada na Starém Městě status krejčovského cechu, který je nejstarším známým a dochovaným cechovními statutem v Čechách.

KULTURA18. února 1929

poprvé byli vyhlášeni vítězové filmové ceny Oscar. Ceny ale byly předány o měsíc později.

VESMÍR18. února 1930

Clyde Tombaugh při studiu fotografií, které pořídil v lednu, objevil trpasličí planetu Pluto.

POZVÁNKA OBRAZEM