AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis: První lednový víkend se pro Jiřího Pernicu z Blanenska stane nezapomenutelným. Objevil
První lednový víkend se pro Jiřího Pernicu z Blanenska stane nezapomenutelným. Objevil
Autor / zdroj: Muzeum Blanenska
17.1.2020

Na Blanensku zahájili rok mincovním nálezem

Blansko

„Začalo to signálem pět centimetrů pod povrchem a šlo to hlouběji,“ říká nálezce mincí Jiří. Se začátkem nového roku se archeologická podsbírka Muzea Blanenska rozrostla o nový přírůstek a nálezci se splnil životní sen. Hromadný nález asi padesáti stříbrných mincí ohlásil ihned po nálezu Jiří Pernica archeologovi blanenského muzea. Při dohledávce společně objevili dalších dvanáct mincí. Díky přístupu nálezce bude moci být poklad v budoucnu představen široké veřejnosti.

První lednový víkend se pro Jiřího Pernicu z Blanenska stane nezapomenutelným. Objevil totiž soubor stříbrných mincí, které poctivě a v souladu se zákonem odevzdal nejbližšímu muzeu. Při dohledávce ve spolupráci s archeologem muzea Markem Novákem se podařilo nalézt další mince. „Kořeny stromů během staletí postupně rozprostřely mince po ploše dvou metrů čtverečních. Největší koncentrace mincí byla v lesní půdě v hloubce od pěti do patnácti centimetrů,“ vysvětlil Novák.

Dle předběžného určení pochází mince ze 16. století, nachází se mezi nimi jeden pražský groš a některé další ražby. V současnosti je soubor bezpečně uložený v muzeu, kde se budou mince čistit a konzervovat. Po nakonzervování a odhalení ražeb bude osloven odborník na numismatiku se žádostí o posouzení. Na jeho základě bude stanovena hodnota mincí, popsány jednotlivé ražby a specifikována datace. „Pro blanenský region jde o velmi cenný nález vzhledem ke své komplexnosti a podchycenému nálezovému kontextu, který se díky včasnému oznámení podařilo zdokumentovat. Takových nálezů u nás není mnoho,“ uvedl dále Novák. Z nálezové situace ve spojení s nálezem samotným lze lépe získat představu o tom, jaké aktivity mohly v 16. století probíhat okolo místa nálezu a které mohly souviset se zdejším osídlením.

Muzeum plánuje mince po jejich odborném zpracování vystavit v expozici a představit je veřejnosti. „Pravým pokladem pro muzeum jsou nejen mince, ale jejich nálezce. Velice si ceníme toho, že upřednostnil hodnotu kulturního dědictví před osobním prospěchem,“ vyjádřila radost z nálezu Pavlína Komínková, ředitelka muzea. V Jihomoravském kraji se spolupráce muzeí a hledačů rozvíjí, spolupráci podporuje krajský úřad i Archeologický ústav, přestože legislativa v této oblasti je zastaralá a nezohledňuje aktuální potřeby a trendy.

Objevitel mincí Jiří Pernica hledá s detektorem již osm let. Po osmi letech se dočkal svého snu a snu asi každého hledače. Z nálezu měl velkou radost: „Samozřejmě, hledání je časově i finančně velmi náročný koníček, ale dělám to proto, že mě to baví. Myslím si, že s poctivostí člověk nejdál dojde a spoluprací s muzeem aspoň pomůžu objevit kousek historie v našem okolí. Teď když vidím, jak nález veřejnost zajímá, že se o něm mluví v rádiích a píše se na internetu, ten pocit si za peníze nekoupíte.“

Autor / zdroj: -cra-

DALŠÍ ČLÁNKY

Rodiče se nemusí obávat. Pediatrů v Rožnově je a bude dostatek

Město Rožnov momentálně řeší situaci kolem dětské lékařky MUDr. Ivy Šebestové, která nedávno oznámila ukončení činnosti a odchod do penze. Mnozí rodič

V Bohumíně navýšili rozpočet o 107 milionů

Díky úsporám, dotacím, vyššímu výběru daní i úvěru zvyšují v 21tisícovém Bohumíně letošní 800miliionový rozpočet o dalších 107 milionů korun.

Náchod koupil budovu staré polikliniky

Zastupitelstvo města Náchoda schválilo koupi pozemku a budovy čp. 665 na Denisově nábřeží. Jedná se o budovu staré polikliniky, jejíž prostory využívá

DNES SE STALO

HISTORIE18. února 1318

schválila Pražská Městská rada na Starém Městě status krejčovského cechu, který je nejstarším známým a dochovaným cechovními statutem v Čechách.

KULTURA18. února 1929

poprvé byli vyhlášeni vítězové filmové ceny Oscar. Ceny ale byly předány o měsíc později.

VESMÍR18. února 1930

Clyde Tombaugh při studiu fotografií, které pořídil v lednu, objevil trpasličí planetu Pluto.

POZVÁNKA OBRAZEM